Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AC01000001809JA100
Part No.:
AC01000001809JA100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL
Shipping
AC01000001809JA100 Information
Manufacturer:
Series:
AC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)