Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | A7682E |
| Manufacturer | SIMCom Wireless Solutions Limited |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | Cellular |
| Protocol | EDGE, GPRS, GSM, LTE |
| Modulation | - |
| Frequency | 900MHz, 1.8GHz |
| Data Rate | 10Mbps |
| Power - Output | - |
| Sensitivity | - |
| Serial Interfaces | ADC, GPIO, I2C, UART, USB |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 3.4V ~ 4.2V |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "A7682E" in Silicon Labs A7682E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.