3M 951104-7622-AR
Part No.:
951104-7622-AR
Manufacturer:
3M
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2MM
Shipping
951104-7622-AR Information
Manufacturer:
3M
Series:
951
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.173" (4.40mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.079" (2.00mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A