3M 929500-01-04-RK
Part No.:
929500-01-04-RK
Manufacturer:
3M
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Shipping
929500-01-04-RK Information
Manufacturer:
3M
Series:
929
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Breakaway
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.295" (7.49mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.110" (2.79mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Features:
Current Rating (Amps):
2.5A