Littelfuse Inc. 8.0SMDJ100CA-T7
Part No.:
8.0SMDJ100CA-T7
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Shipping
8.0SMDJ100CA-T7 Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
8.0SMDJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
49.4A
Power - Peak Pulse:
8000W (8kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)