61300211121.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 61300211121 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Series | WR-PHD |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Unshrouded |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Length - Mating | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Overall Contact Length | 0.454" (11.54mm) |
| Insulation Height | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 3A |
The following parts include "61300211121" in Silicon Labs 61300211121.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.