Littelfuse Inc. 5KP350CA
Part No.:
5KP350CA
Description:
TVS DIODE 350VWM 585VC P600 TR
Shipping
5KP350CA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
350V
Voltage - Breakdown (Min):
391V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
585V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)