Littelfuse Inc. 5KP300CA
Part No.:
5KP300CA
Description:
TVS DIODE AXIAL LEAD TR
Shipping
5KP300CA Information
Series:
5KP
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
503V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.2A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)