Littelfuse Inc. 5KP170A-HRA
Part No.:
5KP170A-HRA
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC P600
Shipping
5KP170A-HRA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.5A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TA)