Littelfuse Inc. 5KP160CA-HRA
Part No.:
5KP160CA-HRA
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC P600
Shipping
5KP160CA-HRA Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.7A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TA)