Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 5682F1_1 |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC |
| Series | 5682F |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Color | Red (x 2) |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Configuration | 2 High |
| Current | 10mA |
| Millicandela Rating | 10mcd |
| Viewing Angle | - |
| Lens Type | Tinted |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Voltage Rating | 2.2V |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
The following parts include "5682F1_1" in Silicon Labs 5682F1_1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.