Delevan 4564-271J
Part No.:
4564-271J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 270UH 200MA 3 OHM TH
Shipping
4564-271J Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
4564
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
200 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3Ohm Max
Q @ Freq:
80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:
2.6MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C
Inductance Frequency - Test:
796 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.340" Dia (8.64mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)