3SM222FMB1VA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 3SM222FMB1VA |
| Manufacturer | 3S (Solid State System) |
| Series | 3S MEMS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | MEMS (Silicon) |
| Output Type | Digital, PDM |
| Direction | Omnidirectional |
| Frequency Range | 100 Hz ~ 10 kHz |
| Sensitivity | -26dB ±1dB @ 94dB SPL |
| S/N Ratio | 60dB |
| Impedance | - |
| Voltage - Rated | - |
| Voltage Range | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply | 850 µA |
| Port Location | Bottom |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm) |
| Height (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Shape | Rectangular |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "3SM222FMB1VA" in Silicon Labs 3SM222FMB1VA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.