Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 3273278 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | CLIPLINE PTFIX |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Middle |
| Mounting Type | Direct Mount |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Levels | 1 |
| Terminal - Width | 15.6mm |
| Termination Style | Push In, Spring |
| Wire Gauge or Range - AWG | 24 A |
| Wire Gauge or Range - mm² | 500 V |
| Features | 5 A |
| Housing Color | 600 V |
| Current - IEC | 12-26 AWG |
| Voltage - IEC | 0.14-4mm² |
| Current - UL | Block of 3 |
| Voltage - UL | Black |
The following parts include "3273278" in Silicon Labs 3273278.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.