Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2SC3356 |
| Manufacturer | EVVO |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 12V |
| Frequency - Transition | 7GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 1.1dB @ 1GHz |
| Gain | - |
| Power - Max | 200mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 20mA, 10V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
The following parts include "2SC3356" in Silicon Labs 2SC3356.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.