Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2SC2735JTL-E |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 20V |
| Frequency - Transition | 1.2GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 6.5dB @ 200MHz |
| Gain | 21dB |
| Power - Max | 150mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 40 @ 10mA, 10V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 3-MPAK |
The following parts include "2SC2735JTL-E" in Silicon Labs 2SC2735JTL-E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.