Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2SA1461-T2B-A |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Frequency - Transition | 510MHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | - |
| Gain | - |
| Power - Max | 200mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 10mA, 1V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SC-59 |
The following parts include "2SA1461-T2B-A" in Silicon Labs 2SA1461-T2B-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.