Vishay Sprague 293D686X0016E2TE3
Part No.:
293D686X0016E2TE3
Description:
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Shipping
293D686X0016E2TE3 Information
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)