Vishay Sprague 293D476X9016E2TE3
Part No.:
293D476X9016E2TE3
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Shipping
293D476X9016E2TE3 Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)