Ohmite 251AS250KDS
Part No.:
251AS250KDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 25 OHM 10% 3.5W AXIAL
Shipping
251AS250KDS Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
200
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
25 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
3.5W
Composition:
Ceramic
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.437" Dia x 1.126" L (11.10mm x 28.60mm)