Marutsuelec 213A-20RE-03
Part No.:
213A-20RE-03
Manufacturer:
Marutsuelec
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Shipping
213A-20RE-03 Information
Manufacturer:
Marutsuelec
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
20
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board or Cable
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.167" (4.24mm)
Overall Contact Length:
0.394" (10.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Insulation Material:
Features:
Current Rating (Amps):
3A