Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2-1393249-0 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Series | W58 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Breaker Type | Thermal |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 50 V |
| Actuator Type | Push to Reset |
| Number of Poles | 1 |
| Illumination | None |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Approval Agency | - |
The following parts include "2-1393249-0" in Silicon Labs 2-1393249-0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.