Littelfuse Inc. 20KPA80CA-B
Part No.:
20KPA80CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 80VWM 130VC P600
Shipping
20KPA80CA-B Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
20KPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
80V
Voltage - Breakdown (Min):
89.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
130V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
155.4A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)