Littelfuse Inc. 20KPA40CA
Part No.:
20KPA40CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 40VWM 67.8VC P600
Shipping
20KPA40CA Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
297.9A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)