Littelfuse Inc. 20KPA216A
Part No.:
20KPA216A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 216VWM 348VC P600
Shipping
20KPA216A Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
20KPA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
216V
Voltage - Breakdown (Min):
241.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
348V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)