Littelfuse Inc. 20KPA160A-B
Part No.:
20KPA160A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 160VWM 258VC P600
Shipping
20KPA160A-B Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
20KPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
258V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
78.3A
Power - Peak Pulse:
20000W (20kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)