Amphenol ICC (FCI) 20021221-00016T1LF
Part No.:
20021221-00016T1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Shipping
20021221-00016T1LF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
16
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.220" (5.60mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact