Diotec Semiconductor 1.5SMC400CA
Part No.:
1.5SMC400CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Description:
TVS SMC 150DEG 342V 1500W BIDIR
Shipping
1.5SMC400CA Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
342V
Voltage - Breakdown (Min):
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
548V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)