Microchip Technology 15KPA70E3/TR13
Part No.:
15KPA70E3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 70VWM P600
Shipping
15KPA70E3/TR13 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
P600, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
73.71V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)