Littelfuse Inc. 15KPA54A-B
Part No.:
15KPA54A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.7VC P600
Shipping
15KPA54A-B Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
15KPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
172.2A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)