Littelfuse Inc. 15KPA40A-B
Part No.:
15KPA40A-B
Description:
TVS DIODE 40VWM 65.8VC P600
Shipping
15KPA40A-B Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
65.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
229.5A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)