Littelfuse Inc. 15KPA260A
Part No.:
15KPA260A
Description:
TVS DIODE 260VWM 416.7VC P600
Shipping
15KPA260A Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
260V
Voltage - Breakdown (Min):
290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
416.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.2A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)