Littelfuse Inc. 15KPA17CA-B
Part No.:
15KPA17CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
P600, Axial
Description:
TVS DIODE 17VWM 29.3VC P600
Shipping
15KPA17CA-B Information
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
P600, Axial
Series:
15KPA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.99V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
515.4A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)