Littelfuse Inc. 15KPA170A
Part No.:
15KPA170A
Description:
TVS DIODE 170VWM 272.7VC P600
Shipping
15KPA170A Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
272.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
55.4A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)