Littelfuse Inc. 15KPA160A-B
Part No.:
15KPA160A-B
Description:
TVS DIODE 160VWM 258.6VC P600
Shipping
15KPA160A-B Information
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
258.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
58.4A
Power - Peak Pulse:
15000W (15kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)