1407480.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1407480 |
| Manufacturer | SCHUNK Intec Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Parallel Gripper |
| Number of Jaws | 2 |
| Drive Type | Pneumatic |
| Stroke Per Jaw | 4mm |
| Operating Pressure | 29.0 ~ 116.0PSI (2 ~ 8 bar) |
| Closing Force | 8.16kgf |
| Opening Force | 7.14kgf |
| Features | Kit, Includes AGS Adapter |
| Operating Temperature | 5°C ~ 90°C |
| Ingress Protection | IP30 |
The following parts include "1407480" in Silicon Labs 1407480.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.