Ohmite 13FPR020E
Part No.:
13FPR020E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 0.02 OHM 1% 3W AXIAL
Shipping
13FPR020E Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
20 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.200" Dia x 0.626" L (5.08mm x 15.90mm)