Adam Tech 125SH-B-08-TR-SMT-T/R
Part No.:
125SH-B-08-TR-SMT-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Description:
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM
Shipping
125SH-B-08-TR-SMT-T/R Information
Manufacturer:
Adam Tech
Series:
125SH
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Blade
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Friction Lock
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.134" (3.40mm)
Contact Shape:
Rectangular
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Thermoplastic, Glass Filled
Features:
Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A