Ohmite 106BA105KDS
Part No.:
106BA105KDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 1M OHM 10% 10W AXIAL
Shipping
106BA105KDS Information
Manufacturer:
Ohmite
Series:
100
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
1 MOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
10W
Composition:
Ceramic
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 6.126" L (7.90mm x 155.60mm)