Amphenol ICC (FCI) 10069690-10102TLF
Part No.:
10069690-10102TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Shipping
10069690-10102TLF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
98
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Card Extender, Locking Ramp, Pick and Place
Mounting Type:
Board Edge, Straddle Mount
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
15.0µin (0.38µm)
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C