Amphenol ICC (FCI) 10057596-10110TLF
Part No.:
10057596-10110TLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Description:
CONN PCI EXP FMALE 280POS 0.039
Shipping
10057596-10110TLF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
11; 38; 91
Number of Positions:
280
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide, Locking Ramp
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder, Staggered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
15.0µin (0.38µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C