1000-0101.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1000-0101 |
| Manufacturer | FlexPoint Sensor Systems |
| Series | Bend Sensor® |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Pattern Type | Linear |
| Strain Range | - |
| Resistance | - |
| Resistance Tolerance | - |
| Length - Active | - |
| Length - Overall Pattern | - |
| Length - Overall | 1.00" (25.4mm) |
| Width - Active | - |
| Width - Overall Pattern | - |
| Width - Overall | 0.28" (7.1mm) |
| Operating Temperature | -31 ~ 185°F (-35 ~ 85°C) |
The following parts include "1000-0101" in Silicon Labs 1000-0101.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.