Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 0165.00503.020401 |
| Manufacturer | Keller America Inc |
| Series | Econoline |
| Package/Case | Cylinder, Threaded |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Applications | - |
| Pressure Type | Sealed Gauge |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Output Type | Analog Current |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy | ±0.25% |
| Voltage - Supply | 8V ~ 32V |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |
| Port Style | Threaded |
| Features | Temperature Compensated |
| Termination Style | DIN |
| Maximum Pressure | 1000PSI (6894.76kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "0165.00503.020401" in Silicon Labs 0165.00503.020401.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.