Bourns Inc. W2M1500J
Part No.:
W2M1500J
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 150 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
W2M1500J Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
W
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)