Vishay General Semiconductor - Diodes Division VESD15A1-HD1-G4-08
Part No.:
VESD15A1-HD1-G4-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-882
Description:
TVS DIODE 15VWM 27VC LLP1006-2L
Shipping
VESD15A1-HD1-G4-08 Information
Manufacturer:
Package/Case:
SOD-882
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
15.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
150W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
45pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)