Vishay General Semiconductor - Diodes Division VCAN33C2-03G-E3-08
Part No.:
VCAN33C2-03G-E3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-70, SOT-323
Description:
BIDIRECTIONAL DIODE 33V;IR=0.05U
Shipping
VCAN33C2-03G-E3-08 Information
Manufacturer:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
120W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
6pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)