TE Connectivity Passive Product TYEH1H475E55MTR
Part No.:
TYEH1H475E55MTR
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Shipping
TYEH1H475E55MTR Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
25.5 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)