TE Connectivity Passive Product TYEH1H225D55MTR
Part No.:
TYEH1H225D55MTR
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Shipping
TYEH1H225D55MTR Information
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
15 mA @ 10 kHz
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)