TE Connectivity Passive Product TYEH1A336E55MTR
Part No.:
TYEH1A336E55MTR
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD
Shipping
TYEH1A336E55MTR Information
Manufacturer:
Package/Case:
Series:
TYEH, Neohm
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
31 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.30mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)