Vishay Sprague TX3B476M016C1000
Part No.:
TX3B476M016C1000
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
TX3 SERIES - SPECIALTY
Shipping
TX3B476M016C1000 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TX3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)